
Co to jest mgła mózgowa i w jaki sposób możemy ją usunąć?
Zacznijmy od zrozumienia mgły mózgowej. Mgła mózgowa nie jest terminem medycznym ani naukowym. Termin ten jest używany aby zobrazować jak się czują, gdy ich myślenie jest powolne, rozmyte i nieostre. Wszyscy od czasu do czasu doświadczamy tego uczucia. Trudno nam jasno myśleć, gdy zachorujemy na grypę lub inną chorobę, podczas długich podróży, zmęczenia, zmiany strefy czasowej. Podobne uczucie może wystąpić też, kiedy musimy zażyć lek, który na kilka godzin sprawia, że myślimy niewyraźnie, np. antyhistaminowy. W każdym przypadku po prostu czekamy na powrót do normy, niezależnie od tego, czy oznacza to wyzdrowienie z choroby, dostosowanie się do nowej strefy czasowej, czy też czekanie na ustąpienie skutków ubocznych leku.
Ale co, jeśli Twoje myślenie nie wróci do normy?
Wiele osób, które wyzdrowiały po ostrych, zagrażających życiu skutkach COVID-19, nadal czuje, że ich myślenie i pamięć nie wróciły do normy. Osoby szerzej zainteresowane przyczynami zachęcam do lektury odpowiednich artykułów. Mnie bardziej interesuje co możemy zrobić, aby skutki wywołane chorobami zmniejszyć.
Co może pomóc w usunięciu lub zmniejszeniu mgły w mózgu?
Zachęcam do wykonywania wszystkich tych czynności, o których wiemy, że pomagają w myśleniu i wspomaganiu pamięci.
1. Wykonuj ćwiczenia aerobowe. Być może będziesz musiał zacząć powoli, może tylko dwie do trzech minut kilka razy dziennie. Chociaż nie ma ustalonej „dawki” ćwiczeń, która poprawiłaby zdrowie mózgu, ogólnie zaleca się, abyś pracował przez 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu.
2. Jedz posiłki w stylu śródziemnomorskim. Udowodniono, że zdrowa dieta obejmująca oliwę z oliwek, owoce i warzywa, orzechy i fasolę oraz produkty pełnoziarniste poprawia myślenie i pamięć. Wpływa zbawiennie na zdrowie mózgu.
3. Unikaj alkoholu i innych używek. Daj swojemu mózgowi najlepszą szansę na wyleczenie, unikając substancji, które mogą na niego niekorzystnie wpływać.
4. Śpij dobrze. Sen to czas, w którym mózg i ciało mogą usuwać toksyny i pracować nad uzdrowieniem. Upewnij się, że zapewniasz organizmowi sen, którego potrzebuje.
5. Wykonuj tzw. pożyteczne czynności. Angażuj się w nowe, stymulujące poznawcze czynności; Słuchaj muzyki; praktykuj uważność (np. modlitwa, medytacja);
6. Uczestnicz w działaniach społecznych. Jesteśmy istotami społecznymi. Czynności społeczne nie tylko korzystnie wpływają na nasz nastrój, ale także pomagają nam lepiej myśleć i zapamiętywać.
I pamiętaj – dbaj o swoje myśli, o utrzymywanie pozytywnego nastawienia psychicznego.
https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/mgla-mozgowa-co-to-jest/