Lokalny „Trening Pamięci” dla Seniorów.

Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Jedność” Czapury – Wiórek i mojemu oraz dofinansowaniu z programu „Działaj Lokalnie” powstał Planner Trening Pamięci dla Seniorów, który oddajemy do Państwa dyspozycji w formie pdf oraz drukowanej.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia od czterech lat systematycznie uczestniczą w moich zajęciach Gimnastyka Umysłu dla Seniorów. Spotkania cieszą się niesłabnącym – a wręcz rosnącym zainteresowaniem. Zaczynałam jako wolontariusz 5 lat temu z grupką 8 osób. Od tego czasu liczba uczestników zajęć potroiła się. Wydanie zestawu ćwiczeń jest swego rodzaju namacalnym uzupełnieniem i ukoronowaniem naszych wspólnych działań. Środki umożliwiające systematyczną pracę nad naszymi umysłami, pamięcią i koncentracją Stowarzyszenie pozyskuje z budżetu m. i gm. Mosina. Publikacja natomiast powstała dzięki dofinansowaniu z programu „Działaj Lokalnie” oraz zaangażowaniu środków, ciał i umysłów własnych Stowarzyszenia, a także wolontariuszy. „Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) i Lidera Zielonej Wielkopolski. Jego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie finansowe projektów inicjujących współpracę mieszkańców, służących pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia.

Promocja naszego projektu odbyła się we wrześniu, podczas Święta Pyry. Rozdawane były broszurki zawierające ćwiczenia, zagadki i zadania do wykonania oraz długopisy z logo „Działaj Lokalnie”. Osoby, które rozwiązały zadania udawały się następnie na stoisko oznaczone malowniczym logo projektu. Mogły tam zakręcić Kołem Fortuny przygotowanym przez Pana stolarza Marka, Pana Zbyszka i nasze wolontariuszki i wolontariuszy oraz wygrać upominek. Nagrody – upominki, które rokrocznie sponsorują zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem lokalne firmy wydawały p. Dorota i p. Ania, koordynatorka projektu. Dzięki temu, że ulotki z rozwiązanymi zadaniami wracały do nas, oceniliśmy stopnień trudności naszych ćwiczeń na szerszą skalę. Zadania testowane były też podczas spotkań projektowych – przy czym członkowie Stowarzyszenia, jako uczestnicy już od kilku lat trwających zajęć Gimnastyka Umysłu byli raczej współtwórcami i konsultantami ćwiczeń. Stworzony przez nas zeszyt Trening Pamięci zawiera różnorodne ćwiczenia, których spoiwem jest tematyka lokalna, gminna, regionalna. Możecie Państwo sprawdzić czy pamiętacie nazwy wszystkich wsi- sołectw naszej gminy (na końcu w razie „w” jest ściąga, ale psssst!), wykonać lokalną wykreślankę czy policzyć pyry. Jest coś dla osób o zdolnościach poetyckich i językowych. Dla umysłów ścisłych też ułożyliśmy kilka ćwiczeń. Zapraszamy do pobrania z naszej strony pełnej wersji publikacji Zeszyt Ćwiczeń z programu „Działaj Lokalnie” | SEIR Czapury Wiórek (seir-czapury-wiorek.pl).

Po co trenować pamięć?

Żyjemy coraz dłużej. Chcemy też być jak najdłużej sprawni i samodzielni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Dbać powinniśmy zarówno o ciało jak i umysł. Regularny wysiłek intelektualny ma takie samo znaczenie dla funkcjonowania poznawczego jak regularne ćwiczenia fizyczne dla kondycji ciała. Sprawny umysł i ciało to w efekcie wyższa jakość życia oraz większy komfort.

Gdzie trenować pamięć?

Trenujemy w wygodnym, przyjemnym i spokojnym otoczeniu. Na końcu naszego Plannera znajduje się kilka pomysłów i podpowiedzi gdzie szukać dobrych ćwiczeń. Sprawny umysł to komfort, samodzielność i bezpieczeństwo.

Jak trenować pamięć?

Trenować to ćwiczyć w celu zwiększenia swojej sprawności w określonej dziedzinie. Korzystne zmiany następują dzięki regularnej aktywności. Trenować należy zatem systematycznie. Ważne, aby dobrać ćwiczenia do swoich upodobań. Chętniej robimy to co lubimy, i to w czym widzimy sens. Dobrze, jeśli dobierając ćwiczenia dbamy o ich różnorodność. Rozwiązywanie krzyżówek jest skutecznym treningiem, dopóki nie „łapiemy się” na tym, że znowu wpisujemy to samo hasło – tylko do innej krzyżówki. Lepiej ćwiczymy umysł, kiedy różnicujemy aktywności i wtedy, gdy napotykamy na trudność. Dlatego, w imię zapewnienia sobie wysokiej jakości życia warto czasem zrobić ćwiczenie, które „nie jest w naszym typie”. Ważniejszy jest podjęty wysiłek ! Mówią, że lepsze jest wrogiem dobrego, a zrobione lepsze od niezrobionego. Przyjmijmy, że dla mózgu nie jest ważne rozwiązanie.

Skąd czerpać pomysły?

Nasz planner Trening Pamięci dla Seniorów można pobrać ze strony SEIR Czapury Wiórek: Zeszyt Ćwiczeń z programu „Działaj Lokalnie” | SEIR Czapury Wiórek (seir-czapury-wiorek.pl)

Książek jest ogrom i ceny są zróżnicowane. Polecam szczególnie publikacje p. Pauliny Mechło. W mojej ocenie zarówno treść, jak i forma, czcionka, szata graficzna są przyjazne i czytelne. Jestem w trakcie przygotowywania zestawu źródeł zarówno www jak i „papierowych”, które uważam za godne uwagi.

„Działaj Lokalnie” jest programem PolskoAmerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) i Lidera Zielonej Wielkopolski. Jego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie finansowe projektów inicjujących współpracę mieszkańców, służących pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia. Dzięki dofinansowaniu z programu powstał niniejszy Planner Trening Pamięci. Zawiera trzy bloki – pierwszy zawiera informacje o tym gdzie, jak i po co trenować umysł. Drugi to część zasadnicza: ćwiczenia. Trzecia część to materiały do samodzielnego projektowania ćwiczeń. Projektowanie, obmyślanie ćwiczeń jest jeszcze bardziej stymulujące nasze mózgi. A wymiana przy kawce lub herbatce z sąsiadami sporządzonych przez nas samych zagadek i rebusów może być całkiem przyjemna.

Energia jest w działaniu – kto wie o tym lepiej niż my?!